Szukaj na tym blogu

sobota, 29 czerwca 2019

Jesteś osobą odważną?

Zadałem to pytanie, bo wiele osób się uważa za osobę 'dzielną'. Ale mało osób, tak naprawdę wie co to słowo oznacza. Nie będę się wymądrzac, nie jestem chodząca encyklopedią. Mam zdrowy rozsądek, oraz 'elastyczny' umysł,  pozwalający mi, z biegiem lat kształcić moje poglądy. Ale od początku.

Kiedyś myślałem 'Odwaga to brak strachu' i żyłem w tym przekonaniu. Ten pogląd, pobierałem z seriali, bajek, filmów, książek czy lektur szkolnych (jak wiele innych dzieci). Czułem się jak tchórz, dlatego, iż byłem świadomy swojego lęku. Żyłem długo z takim poglądem o sobie.  Dopiero jedna sytuacja w moim dorosłych życiu, pozwoliła mi inaczej spojrzeć na moją 'odwagę'. Od tego czasu zmieniało się stopniowo moje myślenie. Przed rozpoczęciem pisania mojej wypowiedzi, sprawdziłem definicję słowa 'Odwaga', która pokazała mi, że kierunek w którym poszedł mój zdrowy rozsądek był słuszny.

Według jednej ze stron internetowych a mianowicie Glosbe.com, to słowo znaczy: 'zdolność zrobienia czegoś, podjęcia ryzyka, mimo silnych obaw lub strachu czy niebezpieczeństwa'.
Strach to przecież naturalna reakcja organizmu, w sytuacji niebezpieczeństwa, niepewności, zagrożenia. To nie wstyd się bać. Owo uczucie świadczy tylko o tym, iż jest się osobą żyjąca, wrażliwą, emocjonalną. Każdy przeżywa lęk większy lub mniejszy, w konkretnych momentach. Niedojrzały sposób myślenia czy zachowania, jest wtedy kiedy staramy siebie, czy innych przekonać, o tym, że się nie boimy, lub się tego uczucia wstydzimy. Nikt nie czuję skrępowania czy zawstydzenia przez uczucie miłości, zmęczenia lub złości ... To dlaczego ma to czuć przez 'obawę'?. Nie musi bo każda emocja jest potrzebna i wartościowa. Uświadomienie sobie o normalności strachu w życiu człowieka, jest pierwszym krokiem w zrozumieniu odwagi. Jakie są więc plusy strachu? Pomijam coś takiego jak 'chorobliwe/panicznie lęki' spowodowane chorobą czy zaburzeniem psychicznym, traumatycznymi przeżyciami oraz sprowokowaną emocją na przykład filmami grozy. Nie napiszę również, o bezpodstawnym strachu (np przed ciemnością). Strach jest często naszą blokadą, nie pozwalającą na brawurowe zachowania, ryzykowne czyny. Bez między innymi tego uczucia nie mielibyśmy kontroli nad sobą w niemoralnych, niegodnych człowieka postawach. Zabójstwo nie byłoby żadnym wyzwaniem, gwałt to byłaby 'bułka z masłem', kradzież to 'pestka' gdyż wyrok więzienia nie sprawiał by uczucia 'obawy'. Ale nie tylko brak tej emocji sprawiałby konflikty z prawem, lecz samo 'życie' człowieka byłoby zagrożone, bo nie balibyśmy śmierci i chorób. Gdzieś czytałem, kiedyś zdanie mówiące o tym, iż najbardziej niebezpieczny człowiek, to ten który nie boi się śmierci. Strach ma o wiele więcej korzyści.

Ale miałem mówić o innym temacie. Znając czym jest strach, i jego zalety moge powiedzieć iż odwaga to 'pokonywanie uczucia strachu a nie jego brak'. Przykład osoby dzielnej: Ktoś kto potrafi się przyznać do swojej winy i poczuć skruchę, pomóc komuś wśród dziesiątek gapiów, krzyknąć 'Kocham Cię' gdy wokół tłumy ludzi, powiedzieć kolegom na spotkaniu: 'Sorki, możecie pomyśleć, że jestem pantoflarzem, mam to w nosie, wracam do mojej kobiety bo jest chora', ktoś kto skoczył na bungee mimo strachu bo takie miał marzenie.

Odważ się byc odważny

                               WrażliwyOutsider


*Gniazdo feniksa*

Zapraszam dzisiaj lub jutro na 'Weekendowy post'. Będę takie publikować co jakiś czas, jako dodatek do minimum trzech tematów w ciągu dni roboczych. Zachęcam do przeczytania i pozdrawiam

                             WrażliwyOutsider

*Gniazdo feniksa* 11

Wybaczcie, że nie było posta wczoraj ale z powodu nowych zajęć oraz napiętego grafiku nie byłem w stanie go dodać. Nowy artykuł już na blogu...